6.11.12

Češi - milovníci psů aneb Život v Praze

Zdroj: Haf bez obav (Psí exkrementy a jejich vliv na životní prostředí)
Ahoj! Tentokrát jsem se rozhodla se s vámi podělit o dopis jedné mé šikovné studentky, který napsala jako domácí úkol o svém životě v Praze. Je to jenom česky, ale trénujte, trénujte! :-) A jak se žije v Praze vám? Co se vám tady líbí a co se vám nelíbí?

Hi! This time I decided to share a letter written by one of my skilled students with you, which she wrote as her homework, on her life in Prague. It's only in Czech, but practise, practise! :-) And how do you find living in Prague? What do you like and what not?

Ahoj Romo! 

Jak se máš a co děláš? Omlouvám se, že jsem ti dlouho nepsala, ale péče o dítě vyžaduje hodně času. Chtěla bych ti povědět o našem životě v České republice. Bydlíme v Praze 2, blízko centra města; na Václavské náměstí se dostanu asi za dvacet minut pěšky s kočárkem. Přesto je místo, kde bydlíme, dost klidné. Je tady hodně parků, kam je možno jít na procházku s dítětem. Češi pečují o své parky. Vždycky je v nich čisto, na jaře a v létě rostou různé hezké květiny, trávníky jsou dobře ostříhané. V parcích se rády prochází maminky s miminky a taky lidi se psy. Češi totiž mají rádi psy různých velikostí a ras. Ale ta láska má svoje chyby, zvlášť v centru. Protože všechny chodníky v Praze jsou z kamene nebo z kostek a na rozdíl od Ruska, kde jsou travnaté plochy, kde psi mohou udělat svoji potřebu, tady zůstává jejich ‘práce’ na chodnících. Musím být moc opatrná, když jdu s kočárkem, abych nestoupla na ‘minu‘. Je to zvlášť divné, když jsou tady na každém kroku papírové sáčky na to, co psi dělají, a mělo by být čisto. Nelehká situace je v létě, když je horko. Zápach je nepopsatelný. 

Ale celkem je Praha moc hezká. Překrásná architektura, krásné budovy, které vypadají jako z 19. století, ale uvnitř jsou zrekonstruované a mají moderní byty. My také bydlíme v takovém domě. Máme velký byt 3+1. 

Ráda cestuji po Praze, hledám nová místa, nové parky, kam můžu jít s kočárkem. Nejprve, když jsem ještě byla těhotná, jsem chodila na různá turistická místa: Hradčany, Malou Stranu, Karlův most, Vyšehrad, Staroměstské náměstí, Josefov. V každém ročním období je tady hodně turistů, a zvlášť z Ruska. Jak se zpívá ´Když budu toužit po domově‘, půjdu na Václavské náměstí, uslyším tady ruštinu. Teďka se procházím spíše v klidnějších místech, aby si Saša mohl pospat. 

Víš, Praha je moc výhodná pro život s dětmi. Mnoho obchodních center má dětské koutky, v restauracích jsou dětské židličky, ve kterých je možno krmit dítě, dětské bazény jsou moc fajn. Seznámila jsem se přes internet s několika maminkami, se kterými chodíme na procházky po Praze. Jsme členkami skupiny maminek z cizích zemí v Praze ´Bumps, babies and todds´. 

Napiš mi, co děláš a jak žiješ. Pozdravuj Lubu a všechny naše známé. A taky přatelský pozdrav od Radka. 

Měj se hezky! 

Olja

No comments:

Post a Comment

Thank you for your comment! Děkuji za komentář!